Zážitky

Lužické hory a jejich genius loci je zážitek sám o sobě. Hluboké lesy, šumící bučiny, vonící louky, pastviny plné života, tajemná údolí a strmé kopce – to jsou atributy Lužických hor. Pivní stezka poskytne poutníkovi krom liduprázdných lesních chodníčků a luxusních výhledů i jiné zkušenosti. Pivní stezka Lužických hor je zážitek.  

Umění a řemeslo

Historické sklo – Sklárna Svojkov

Svojkov 47, 471 53 Svojkov
Sledujte mistry skláře při práci, kteří se spocializují na repliky historického skla, V této sklárně vyrábí věrné repliky historického skla na podkladech získaných z archeologických výzkumů a ostatních historických pramenů.
Sport a adrenalin

Enduro a flow trails Bikepark Polevsko

Sjezdovka & Bikepark, Polevsko
6 propojených trailů různé obtížnosti o délce 4 km na svazích lyžařského areálu v Polevsku.
Tajemná místa

Prohlídka Stříbrného dolu

Jiřetín pod Jedlovou
Nejstarší písemná zmínka o dolování na tolštejnském panství pochází z roku 1474. Štola sv. Jana Evangelisty, pro svůj nejdochovalejší stav, byla v roce 1935 zpřístupněna pro veřejnost společně místním Spolkem pro cizinecký ruch a Horským svazem.
Prohlídka pivovaru

Prohlídka pivovaru Falkenštejn

Křinické nám. 7, Krásná Lípa
Expozice zajímavé historie pivovarnictví v Krásné Lípě a přilehlém regionu Šluknovska, současná výroba piva, a to vše pod jednou střechou!
Umění a řemeslo

Sklářské muzeum

Nám. Míru 105, Nový Bor
Ojedinělá  kolekce skla podávajícího pravdivý obraz o výrobě skla v oblasti Lužických hor na přelomu 19. století a v první polovině století dvacátého.
Umění a řemeslo

Centrum textilního tisku

U Vodního hradu 61/32, Česká Lípa
Interaktivní expozice sestávající se z pěti okruhů přibližuje hravou formou aktuální techniky potiskování textilu a nabízí možnost si tyto technologie přímo vyzkoušet.
Umění a řemeslo

Pačinek Glass – sklářská huť se zážitky

Kunratice u Cvikova 147
Sklárna láká k návštěvě a tvorbě výtvarníky z celého světa a je celoročně otevřena i veřejnosti. Nahlédneme pod ruce sklářských mistrů, ale areál nabízí nevšední zážitky, mj. Skleněnou zahradu a Křišťálový chrám.
Tajemná místa

Muzejní železnice Šenovka

nádraží Česká Kamenice
Turistická linka T1 Kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní „sklářské lokálce“ tzv. Šenovce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět
Sport a adrenalin

Výstup na Klíč

Svor
Kdo nebyl na Klíči, nebyl v Lužických horách; po červené turistické značce za nejkrásnějšími rozhledy.
Tajemná místa

Přes noc ve vagonu

Rumburská 1920, Varnsdorf
Ubytování ve stylových vlakových kupé přímo v areálu pivovaru Kocour. K dispozici jsou dva vagony s celkovou kapacitou 60-ti lůžek, k tomu veškeré hygienické zázemí v blízkosti vagonů a to vše za přijatelnou cenu.
Prohlídka pivovaru

Prohlídka pivovaru Kotouč

Pivovarská 3, Česká Kamenice
Prohlídka pivovaru je možná po předchozí objednávce s degustací i bez degustace.
Sport a adrenalin

Singltrek Česká Lípa

Česká Lípa
Jednosměrná singltreková stezka pod kopcem Špičák je určena rekreačním terénním cyklistům, dětem i dospělým. Trasa o délce 2,75 km s výškovým převýšením 30 metrů na délce 1,5 km je citlivě zasazená do přírody a zábavná od začátku do konce. Malí jezdci ocení zejména stoupání na terénní vlně.